Skip to content

45 William Street

Orange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block1702
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,400
23%
Improvement Value:$306,000
77%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,538+4.9%
2024$14,811+50.3%
2023$9,855+3.1%
2022$9,560+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,998DeedBook 20220, Page 87813

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,996DeedBook 20211, Page 33097Recorded11/5/2021

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 12249, Page 8697

Property Built

Built

Year Built: 1889