Skip to content

55 William Street

Orange, NJ 07050

Built 1879

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Jun 11, 2003

Property Information

Block1702
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,200
62%
Improvement Value:$58,400
38%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,006+4.9%
2024$5,725-25.4%
2023$7,670+3.1%
2022$7,440+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 5979, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1879