Skip to content

228 William Street

Orange, NJ 07050

Built 1995

Last Sale Price
$154,500
Last Sale Date
Feb 28, 1995

Property Information

Block1901
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,100
44%
Improvement Value:$138,300
56%
Total Assessment$247,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,673+4.9%
2024$9,221+0.1%
2023$9,208+6.1%
2022$8,682+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$154,500

To:

Sq Ft1,840DeedBook 5357, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1995