Skip to content

206 New StreetOrange, NJ 07050

Built 1993

Last Sale Price
$99,900
Last Sale Date
Oct 19, 1993

Property Information

Block1903
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,800
45%
Improvement Value:$143,000
55%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+4.9%
2024$9,720+4.6%
2023$9,288+3.1%
2022$9,010+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$99,900

To:

Sq Ft2,128DeedBook 5282, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1993