Skip to content

217 William StreetOrange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 12, 2005

Property Information

Block1903
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,700
46%
Improvement Value:$162,300
54%
Total Assessment$303,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,847+4.9%
2024$11,293+1.7%
2023$11,103+3.1%
2022$10,771+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 6234, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1889