Skip to content

225 William StreetOrange, NJ 07050

Built 1899

Last Sale Price
$9,750
Last Sale Date
Nov 1, 2063

Property Information

Block1903
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
37%
Improvement Value:$165,400
63%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,252+4.9%
2024$9,772-3.1%
2023$10,086+3.1%
2022$9,784+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$9,750

Property Sale

Sale
$9,750

To:

Sq Ft2,100

Property Built

Built

Year Built: 1899