Skip to content

245 William StreetOrange, NJ 07050

Built 1884

Last Sale Date
Mar 18, 2003

Property Information

Block1903
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,332
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
22%
Improvement Value:$292,100
78%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,588+4.9%
2024$13,905+19.5%
2023$11,635+3.1%
2022$11,287+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1884