Skip to content

83 Park Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$14,400
Last Sale Date
Jul 23, 1973

Property Information

Block1904
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL/OFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,892
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
40%
Improvement Value:$450,000
60%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,325+4.9%
2024$27,953-15.9%
2023$33,235+3.1%
2022$32,240+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$14,400

To:

Sq Ft7,892DeedBook NaN, Page NaN