Skip to content

79 Park Street

Orange, NJ 07050

Vacant Land

Last Sale Price
$63,683
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block1904
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,128+4.9%
2024$2,982+19.7%
2023$2,491+3.1%
2022$2,417+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$63,683

To:

DeedBook 6277, Page 61