Skip to content

195 New Street

Orange, NJ 07050

Built 1995

Last Sale Price
$122,950
Last Sale Date
Oct 17, 1994

Property Information

Block1904
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
26%
Improvement Value:$297,500
74%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,738+4.9%
2024$15,001+15.2%
2023$13,022+3.1%
2022$12,633+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$122,950

To:

Sq Ft2,160DeedBook 5336, Page 551