Skip to content

229 New Street

Orange, NJ 07050

Built 1882

Last Sale Price
$33,500
Last Sale Date
Jun 24, 1982

Property Information

Block1904
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
35%
Improvement Value:$150,000
65%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,013-37.4%
2024$14,394+23.5%
2023$11,652+3.1%
2022$11,304+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$33,500

To:

Sq Ft2,712DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1882