Skip to content

48 North Day Street

Orange, NJ 07050

Built 1839

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2009

Property Information

Block2003
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,438
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,400
22%
Improvement Value:$400,200
78%
Total Assessment$510,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,964+4.9%
2024$19,030+10.5%
2023$17,224+3.1%
2022$16,709+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1839