Skip to content

280 New Street

Orange, NJ 07050

Built 1889

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Nov 30, 1994

Property Information

Block2003
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
41%
Improvement Value:$90,500
59%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,791+5.1%
2024$5,508-5.4%
2023$5,825+3.2%
2022$5,643+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft910DeedBook 5344, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1889