Skip to content

60 North Day Street

Orange, NJ 07050

Built 1839

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Mar 26, 2010

Property Information

Block2003
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
27%
Improvement Value:$208,200
73%
Total Assessment$284,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,124+4.9%
2024$10,603+20.6%
2023$8,791+3.1%
2022$8,528+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft1,990DeedBook 12250, Page 6726

Property Built

Built

Year Built: 1839