Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
313 Railroad Place
Orange, NJ 07050
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2009
Property Information
Block2801
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
DescriptionPAVED PKG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$200,000
95%
Improvement Value:$10,500
5%
Total Assessment$210,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,231 | +4.9% |
| 2024 | $7,845 | -17.1% |
| 2023 | $9,462 | +3.1% |
| 2022 | $9,179 | +5.5% |
Property History
No events match the selected filters.