Skip to content

Alden Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block601
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
95%
Improvement Value:$10,000
5%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+4.9%
2024$7,827-9.1%
2023$8,606+3.1%
2022$8,349+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

DeedBook 20220, Page 97441

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 12140, Page 2052