Skip to content

269 Ivy Court

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 14, 2023

Property Information

Block3601
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVED LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
93%
Improvement Value:$14,500
7%
Total Assessment$214,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387+4.9%
2024$7,994-29.1%
2023$11,283+3.1%
2022$10,945+5.5%
Property History
Foreclosures1