Skip to content

191 Oakwood AvenueOrange, NJ 07050

Built 1906

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 5, 2011

Property Information

Block3303
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
52%
Improvement Value:$94,700
48%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,714+4.9%
2024$7,353+3.4%
2023$7,109+3.1%
2022$6,897+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 12318, Page 2788

Property Built

Built

Year Built: 1906