Skip to content

193 Oakwood AvenueOrange, NJ 07050

Built 1906

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block3303
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,200
45%
Improvement Value:$125,000
55%
Total Assessment$227,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,884+4.9%
2024$8,468+0.1%
2023$8,456+3.1%
2022$8,203+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1906