Skip to content

164 Parrow Street

Orange, NJ 07050

Built 2014

Last Sale Price
$495,190
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block3404
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,054
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
30%
Improvement Value:$247,900
70%
Total Assessment$353,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,822+4.9%
2024$13,175-21.6%
2023$16,808+3.1%
2022$16,305+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$495,190

To:

Sq Ft3,054DeedBook 20230, Page 7516

Property Built

Built

Year Built: 2014