Skip to content

247 Lincoln Avenue

Orange, NJ 07050

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block3801
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,139
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
86%
Improvement Value:$12,600
14%
Total Assessment$88,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,464+4.9%
2024$3,302-8.3%
2023$3,601+3.1%
2022$3,493+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 20180, Page 93393