Skip to content

504 Glebe StreetOrange, NJ 07050

Built 1894

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 1995

Property Information

Block3905
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,712
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,900
45%
Improvement Value:$133,900
55%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,741+4.9%
2024$10,238+20.4%
2023$8,502+3.1%
2022$8,248+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1894