Skip to content

523 Cary StreetOrange, NJ 07050

Last Sale Date
Oct 25, 2017

Property Information

Block3905
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,170+4.9%
2024$2,068+30.1%
2023$1,590+3.1%
2022$1,542+5.5%
Property History

No events match the selected filters.