Skip to content

284 Ogden StreetOrange, NJ 07050

Built 1876

Last Sale Price
$77,000
Last Sale Date
Mar 23, 2017

Property Information

Block4302
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,462
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,600
40%
Improvement Value:$234,900
60%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,386+4.9%
2024$14,666+10.2%
2023$13,306+3.1%
2022$12,907+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$77,000

To:

Sq Ft2,376DeedBook 20170, Page 35090

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5800, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1876