Skip to content

152 Central AvenueOrange, NJ 07050

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block4302
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionAUTO SERVICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,138
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
51%
Improvement Value:$192,100
49%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,331+4.9%
2024$14,614-14.0%
2023$16,987+3.1%
2022$16,479+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft3,138DeedBook 20180, Page 26678

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5514, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1920