Skip to content

156 Central AvenueOrange, NJ 07050

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Mar 16, 2018

Property Information

Block4302
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionAUTO SERVICES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,725
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
34%
Improvement Value:$390,600
66%
Total Assessment$590,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,092+4.9%
2024$22,012-7.3%
2023$23,756+3.1%
2022$23,045+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,000

To:

Sq Ft4,725DeedBook 20180, Page 26678

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5514, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1921