Skip to content

306 Washington Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block601
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,313
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
40%
Improvement Value:$295,000
60%
Total Assessment$495,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,355+4.9%
2024$18,449+1.6%
2023$18,155+3.1%
2022$17,612+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft4,313DeedBook 20240, Page 6285

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6096, Page 175