Skip to content

335 High Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 3, 2022

Property Information

Block703
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,135
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
40%
Improvement Value:$300,000
60%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,550+4.9%
2024$18,635-7.6%
2023$20,161+3.1%
2022$19,557+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft3,135DeedBook 20220, Page 16771

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN