Skip to content

652 Forest Street

Orange, NJ 07050

Built 2005

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 17, 2023

Property Information

Block5005
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
23%
Improvement Value:$428,200
77%
Total Assessment$558,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,845+14.5%
2024$19,086-0.4%
2023$19,155+3.1%
2022$18,582+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft4,568DeedBook 20230, Page 24829

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6173, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 2005