Skip to content

467 Austin Place

Orange, NJ 07050

Built 1881

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block5005
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
46%
Improvement Value:$103,200
54%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,445+4.9%
2024$7,096+21.3%
2023$5,849+3.1%
2022$5,674+5.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft950DeedBook 20220, Page 70323

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 20170, Page 40191Recorded5/9/2017

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 20160, Page 22364Recorded3/15/2016

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5634, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1881