Skip to content

465 Austin Place

Orange, NJ 07050

Built 1886

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block5005
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage900
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
53%
Improvement Value:$86,100
47%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,163+4.9%
2024$6,828+21.5%
2023$5,618+3.1%
2022$5,450+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000

To:

Sq Ft900DeedBook 20220, Page 96122

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5867, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1886