Skip to content

540 Freeman StreetOrange, NJ 07050

Built 1879
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 30, 2013

Property Information

Block5101
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionRETAIL/1UNIT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,014
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
40%
Improvement Value:$150,800
60%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,806+4.9%
2024$9,347-34.4%
2023$14,248+3.1%
2022$13,821+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1879