Skip to content

416 Highland Terrace

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$14,000,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block5103
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVED PARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,000
89%
Improvement Value:$18,200
11%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,577+4.9%
2024$6,269-43.6%
2023$11,121+39.3%
2022$7,984+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$14,000,000

To:

DeedBook 20200, Page 96333

Property Sale

Sale
$5,737,500
DeedBook 6395, Page 97