Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
176 Oakwood Avenue
Orange, NJ 07050
Last Sale Date
Jun 22, 1970
Property Information
Block3202
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---
Building Details
Building Class10
DescriptionPAVED PKG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$150,000
95%
Improvement Value:$7,900
5%
Total Assessment$157,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,174 | +4.9% |
| 2024 | $5,885 | +10.2% |
| 2023 | $5,341 | +3.1% |
| 2022 | $5,181 | +5.5% |
Property History
No events match the selected filters.