Skip to content

310 Washington Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block601
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
94%
Improvement Value:$4,800
6%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,316+4.9%
2024$3,161-21.3%
2023$4,017+3.1%
2022$3,897+5.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

To:

DeedBook 20240, Page 6285

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6096, Page 175