Skip to content

378-380 Washington Street

Orange, NJ 07050

Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 18, 2002

Property Information

Block704
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE/STORAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,201
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$400,000
77%
Improvement Value:$122,800
23%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,441+4.9%
2024$19,485+1.8%
2023$19,138+3.1%
2022$18,565+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft3,201DeedBook 5917, Page 694