Skip to content

361 Alden Street

Orange, NJ 07050

Built 1879

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 24, 2023

Property Information

Block704
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,600
26%
Improvement Value:$195,300
74%
Total Assessment$263,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,318+4.9%
2024$9,836+19.7%
2023$8,219+3.1%
2022$7,973+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,938DeedBook 20230, Page 8741

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 6001, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1879