Skip to content

386 High Street

Orange, NJ 07050

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 20, 1992

Property Information

Block704
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityOrange City Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,976
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,700
32%
Improvement Value:$188,700
68%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,925+4.9%
2024$10,413-27.9%
2023$14,450+3.1%
2022$14,018+5.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925