Skip to content

378 Valley Street - C4aSouth Orange, NJ 07079

Built 1964

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block2203
Lot1
QualifierC0004
CountyEssex
MunicipalitySouth Orange Village Tw
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningB-A1
Sq Footage390
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
74%
Improvement Value:$30,100
26%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,888-2.8%
2024$2,971+7.4%
2023$2,766+3.2%
2022$2,680+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000

To:

Sq Ft390DeedBook 6237, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1964