Skip to content

378 Valley Street - C1bSouth Orange, NJ 07079

Built 1964

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Dec 4, 2014

Property Information

Block2203
Lot1
QualifierC0007
CountyEssex
MunicipalitySouth Orange Village Tw
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningB-A1
Sq Footage698
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
45%
Improvement Value:$102,100
55%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,694+45.0%
2024$3,237+7.4%
2023$3,013+3.2%
2022$2,919+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft698DeedBook 12530, Page 4554

Property Built

Built

Year Built: 1964