Skip to content

372 Valley Street - C2gSouth Orange, NJ 07079

Built 1964

Last Sale Price
$186,690
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block2203
Lot1
QualifierC0034
CountyEssex
MunicipalitySouth Orange Village Tw
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
ZoningB-A1
Sq Footage493
Acreage0.75

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,000
59%
Improvement Value:$58,900
41%
Total Assessment$143,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,610+13.2%
2024$3,190+7.4%
2023$2,969+3.2%
2022$2,877+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,690

To:

Sq Ft493DeedBook 20250, Page 72167

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 6351, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1964