Skip to content

88 Mountain AvenueWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$1,520,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block102
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0037

Building Details

Building Class17
Description2SB2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage6,651
Acreage2.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$608,500
37%
Improvement Value:$1,036,100
63%
Total Assessment$1,644,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,749+1.9%
2024$46,872+5.6%
2023$44,385+1.6%
2022$43,671+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,520,000

To:

Sq Ft6,651DeedBook 20210, Page 97825

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft5,881DeedBook 20170, Page 95223Recorded10/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1929