Skip to content

1076 Smith Manor BlvdWest Orange, NJ 07052

Built 1998

Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block109
Lot1.01
QualifierC0039
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class17
Description2293/E
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,307
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,000
41%
Improvement Value:$376,300
59%
Total Assessment$641,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,983+1.9%
2024$20,593+5.7%
2023$19,487+1.7%
2022$19,169+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$387,646
DeedBook 5642, Page 440

Property Built

Built

Year Built: 1998