Skip to content

373 Valley RoadWest Orange, NJ 07052

Built 1906

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jun 7, 1985

Property Information

Block17
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0026

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,228
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,900
48%
Improvement Value:$208,800
52%
Total Assessment$404,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,975+1.9%
2024$8,810+5.6%
2023$8,342+1.6%
2022$8,208+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 4876, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1906