Skip to content

10 Smith Manor Blvd(Unit C0812)West Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block110
Lot2
QualifierC0812
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class35
DescriptionPH/2935
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,935
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
29%
Improvement Value:$408,100
71%
Total Assessment$578,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,612+1.9%
2024$17,288+5.6%
2023$16,371+1.6%
2022$16,108+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,935DeedBook 20210, Page 53785

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 6091, Page 308

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 5322, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1993