Skip to content

10 Smith Manor Blvd(Unit C0816)West Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$301,000
Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block110
Lot2
QualifierC0816
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class35
DescriptionPH/2900
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,900
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
32%
Improvement Value:$368,100
68%
Total Assessment$538,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,052+1.9%
2024$13,794-1.3%
2023$13,976+1.6%
2022$13,752+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$301,000

To:

Sq Ft2,900DeedBook 12482, Page 3317

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5300, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1993