Skip to content

10 Smith Manor Blvd(Unit C0813)West Orange, NJ 07052

Built 1993

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 19, 2011

Property Information

Block110
Lot2
QualifierC0813
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0072

Building Details

Building Class35
Description3B/2710
Dwellings1
ZoningPURD
Sq Footage2,710
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
30%
Improvement Value:$405,000
70%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,965+1.9%
2024$16,654+5.6%
2023$15,770+1.6%
2022$15,517+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft2,710DeedBook 12316, Page 8784

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5703, Page 820

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5324, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1993