Skip to content

34 Park Drive SouthWest Orange, NJ 07052

Built 1929

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block113
Lot288
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR-T
Sq Footage1,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,200
43%
Improvement Value:$246,600
57%
Total Assessment$433,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+1.9%
2024$10,028+5.6%
2023$9,496+1.6%
2022$9,343+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 12156, Page 9792

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 6048, Page 471

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5021, Page 590

Property Built

Built

Year Built: 1929