Skip to content

8 Park Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1930

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Sep 1, 1987

Property Information

Block113
Lot270
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class45
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage2,436
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,200
35%
Improvement Value:$369,400
65%
Total Assessment$572,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,258+1.9%
2024$13,996+5.6%
2023$13,254+1.6%
2022$13,041+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000

To:

Sq Ft2,436DeedBook 5021, Page 822

Property Built

Built

Year Built: 1930