Skip to content

10 Park Drive NorthWest Orange, NJ 07052

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block113
Lot271
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityWest Orange Twp
Tax Map Page0061

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningR-T
Sq Footage1,380
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,600
43%
Improvement Value:$292,200
57%
Total Assessment$512,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,057+1.9%
2024$11,835+5.6%
2023$11,207+1.6%
2022$11,027+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,380DeedBook 20210, Page 69734Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5158, Page 608

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4958, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1928